Szukaj Pokaż menu

Gracze z Microsoft Flight Simulator postanowili pooglądać sobie huragan Laura z bliska - W co jest grane?

50 781  
160   36  
W dzisiejszym odcinku zobaczymy, jak zmieniają się warunki pogodowe w Microsoft Flight Simulator; poznamy polski odpowiednik kultowej gry Commandos; zamówimy nową konsolę PlayStation 5 w przedsprzedaży; a na koniec pogramy w Wiedźmina w wersji „chodzonej”.

Wielopak Weekendowy DCCCXCII - W mojej pracy nie ma miejsca na strach!

41 862  
178  
Dzisiaj pogadamy z ojcem na temat pewnego kontraktu, napiszemy petycję do firmy Google oraz pogratulujemy przyszłemu, nowemu prezydentowi USA...

Aby poznać naszą przeszłość, trzeba zejść pod Ziemię. Oto 7 ciekawych odkryć z jaskiń znanych i mniej znanych

45 489  
210   21  
Dla jednych przeciskanie się ekstremalnie ciasnymi, podziemnymi korytarzami to doskonała zabawa. Dla innych – obdarzonych klaustrofobią tudzież zdrowym rozsądkiem – największy koszmar. Dzięki tym pierwszym możemy jednak dowiedzieć się wiele o świecie, jakiego nie widać na powierzchni.

#1. 5,5 mln lat alternatywnego życia

184973784dff2d81.jpg

W południowo-wschodniej Rumunii, w okręgu Konstanca niedaleko wybrzeża Morza Czarnego, znajduje się jaskinia Movile, która sama w sobie nie byłaby szczególnie interesująca gdyby nie panujące w niej warunki. W odkrytej w 1986 roku jaskini wykryto bardzo małą ilość tlenu, który zastąpił siarkowodór oraz dwutlenek węgla. Co więcej, jaskinia od świata zewnętrznego odcięta była przez dobre 5,5 miliona lat, życie w niej toczyło się więc równolegle do tego na powierzchni Ziemi. Znalezione w Movile organizmy – a były wśród nich jak dotąd między innymi 33 endemity – opierają swoje funkcjonowanie na chemosyntezie, „poprzedniku” fotosyntezy. Cała jaskinia stanowi więc na swój sposób kapsułę czasu i jako taka stanowi fascynujący obiekt do badań przez naukowców.
bbc.com

#2. Rzeka, dżungla i własny klimat

1849738a995c6552.jpg

Jaskinia Son Doong w Wietnamie odkryta została w 1991 roku. Położona blisko granicy z Laosem, ma około 9 kilometrów długości, ale to kubatura jest tym, co czyni ją wyjątkową. Z 38,5 miliona metrów sześciennych Son Doong uważana jest za największą pod tym względem jaskinię na świecie. Jak to wygląda w praktyce? A chociażby tak, że największa sala w jaskini rozciąga się na ponad 5 km długości przy 150 metrach szerokości i kolejnych 200 wysokości. Wietnamska jaskinia jest tak ogromna, że ma własną, płynącą przez sale rzekę, dżunglę, a nawet swój odrębny klimat. Tworzą się w niej chmury! Miejsce jest niewątpliwie spektakularne, ale dostęp do niego został mocno ograniczony. Urzędowo – chodzi o to, by uchronić jaskinię przed zniszczeniem przez nadmiar ciągnących z całego świata turystów.
thevintagenews.com

#3. Przyjaźń człowieka z czworonogiem

184973928180c673.jpg

Jaskinia Chauvet w południowej Francji nie zalicza się do szczególnie imponujących pod względem rozmiaru… co nie znaczy, że sama w sobie nie jest interesująca. Wręcz przeciwnie – znaleziono w niej wiele interesujących śladów i to pomimo tego, że w Chauvet nigdy nie mieszkali ludzie. Traktowali ją wyłącznie jako miejsce kultu. Zachwycają bardzo realistyczne malowidła naskalne, ale też… odciski. Badacze dostrzegli między innymi ślady dziecka idącego bok w bok z psem lub wilkiem, co pozwoliło im wysnuć wniosek, że przyjaźń człowieka i psa, a właściwie udomowienie tego ostatniego może sięgać czasów jeszcze sprzed ostatniego zlodowacenia.
scribol.com

#4. Oddychanie niewskazane

18497409c9db86c4.jpg

Kryształowa Jaskinia w Naica to miejsce wyjątkowe, słynące z naprawdę gigantycznych kryształów, ale też wyjątkowo nieprzyjazne dla człowieka. W niektórych jej częściach temperatura dochodzi nawet do 58°C, a wilgotność względna sięga 100%. Co to oznacza? Kłopoty. Przebywanie wewnątrz bez odpowiedniego ekwipunku, mogło w zaskakująco krótkim czasie doprowadzić do nagromadzenia płynów w płucach człowieka i w konsekwencji śmierci. Wystarczyłoby nawet dziesięć minut oddychania tak ekstremalnie wilgotnym powietrzem, by dosłownie utonąć! I to nawet nie zamoczywszy stopy w wodzie…
howstuffworks.com

#5. Podróż do wnętrza Ziemi

1849741122b151f5.jpg

Spośród czterech najgłębszych jaskiń Ziemi, jaskiń które udało nam się do tej pory odkryć, wszystkie znajdują się… w Abchazji, w Gruzji. Najgłębsza z nich, jaskinia Wieriowkina ma aż 2212 metrów głębokości (Ukraińcy w 2017 roku twierdzili, że 2204, ale Rosjanie w marcu 2018 poinformowali o zejściu 8 metrów głębiej). Różnicom w pomiarach nie ma co się dziwić – tym bardziej że w początkowej fazie eksploracji jaskini badaczom i tak nie udawało się dotrzeć dalej niż na sto kilkadziesiąt metrów. Ile czasu zajmuje dotarcie na sam dół? Ze względu na wyjątkowo trudne warunki i niezbędną specjalną technikę schodzenia po linach, grupa doświadczonych speleologów potrzebuje około tygodnia, aby stanąć na dnie. To chyba wystarczający argument za tym, by od jaskini Wieriowkina trzymać się z daleka.
atlasobscura.com

#6. Po igle do kłębka

1849742f81072126.jpg

Gdzie szukać odpowiedzi na pytania o najwcześniejsze dzieje człowieka? W tym celu warto byłoby wybrać się na Syberię, do Ałtaju. Tam znajduje się Denisowa Jaskinia uważana za klucz do rozwikłania największych zagadek przeszłości. Znaleziono w niej między innymi denisowianina, człowieka z Denisowej Jaskini, który żył przed około 41 tys. laty. W tym samym miejscu znaleziono też… najstarszą igłę świata. Narzędzie – w pełni funkcjonalne nawet po upływie tak długiego czasu – liczy sobie ponad 50 tysięcy lat! Wykonane zostało z kości niezidentyfikowanego gatunku ptaka. Zawiera oczywiście ucho do nawlekania i zaostrzony koniec. Co z tego wynika? A choćby to, że igła – w stosowanej przecież po dziś dzień postaci – jest znacznie starsza niż cały gatunek Homo sapiens.
siberiantimes.com

#7. Śmierć w jaskini

18497433e5ba27e7.jpg

Perspektywa utknięcia w jaskini wydaje się przerażająca – nic więc dziwnego, że przed kilkoma laty cały świat śledził z zapartym tchem akcję ratunkową mającą na celu wydobycie grupy kilkunastoletnich chłopców, którzy utknęli w zalanej jaskini w Azji. Znany jest też przypadek Johna Jonesa, który zmarł po tym, jak utknął głową w dół w jaskini nieopodal Salt Lake City. Do kolekcji makabrycznych zdarzeń należy dodać kolejne – które przydarzyło się w Szkocji na niewielkiej wyspie Eigg. Przedstawiciele jednego ze szkockich klanów najechali wyspę i zapędzili niemal wszystkich jej mieszkańców – prawie 400 osób – do jaskini. Następnie rozniecili ogień przy wejściu i udusili wszystkich wewnątrz. Dla upamiętnienia ofiar masowego mordu jaskinia nosi dzisiaj nazwę Massacre Cave.
theculturetrip.com
210
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy DCCCXCII - W mojej pracy nie ma miejsca na strach!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Dzień jak co dzień w Ordo Iuris
Przejdź do artykułu 16 fascynujących faktów na temat piwa
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą