Szukaj Pokaż menu

Faktopedia DCCX - Dlaczego do dzisiaj nie zachowało się zbyt wiele mumii

137 716  
445   61  
W dzisiejszym odcinku m.in. rycerz walczący z protezą ręki, muzeum kanałów ściekowych w Paryżu, pech prezydenta USA oraz tymczasowy pokój na Froncie Wschodnim podczas I wojny światowej.

5 najbardziej kontrowersyjnych okładek znanych magazynów i historie, jakie za nimi stoją

90 446  
244   22  
Trzeba przyznać, że redakcja magazynu Time doskonale wie, kogo uczynić "Człowiekiem roku", aby wywołać oburzenie wśród potencjalnych czytelników. W tym roku padło na Gretę "How dare you?" Thunberg - kontrowersyjną aktywistkę klimatyczną. Mimo że obecność - według wielu - niezasługującej na tak wielką sławę dziewczynki na okładce jednego z najbardziej poczytnych tytułów prasowych może budzić pewne zastrzeżenia, to powiedzmy sobie szczerze - niektóre magazyny maja na swoim koncie znacznie większe "przegięcia pały".

Zatrzymane w kadrze CCCXXV - Keanu Reeves i jego bardzo fajna mama

124 170  
363   31  
W dzisiejszym odcinku "Zatrzymanych..." między innymi spóźnione przeprosiny, rosyjscy amatorzy ciasta i skutki nieumiejętnego odpalania fajerwerków.

#1. Boże Narodzenie 1978 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Amerykanie przybyli do fabryki, którą wcześniej wojska radzieckie odbiły z rąk Japończyków. Mukden, Mandżuria, 1946 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Kto przyszedł do nas z mieczem, ten od miecza i zginie. Tym stoi i stać będzie ruska ziemia. Kniaź Aleksander Newski, 1242 r.
(jest to cytat z filmu w reżyserii Siergieja Eisensteina "Aleksander Newski" z 1938 roku)

#3. Mediolan, grudzień 1969 r.

Kliknij i zobacz więcej!

12 grudnia 1969 r. miała miejsce eksplozja w Banca Nazionale dell’Agricoltura na Piazza Fontana w Mediolanie, w wyniku czego zginęło na miejscu 12 osób, a ponad 90 zostało rannych. Pięć kolejnych osób zmarło później w wyniku odniesionych w zamachu obrażeń. Tego samego dnia w Rzymie zdetonowano jeszcze trzy bomby. Kolejnych 17 osób zostało rannych.
Władze obiecały znaleźć i ukarać wszystkich. W ciągu 35 lat miało miejsce siedem procesów. Ostatecznie nikomu nie udowodniono winy.

#4. Hans Herrmann podczas Grand Prix Niemiec Formuły 1, Niemcy, 1959 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Hans Herrmann to słynny niemiecki kierowca, uczestnik wyścigów Formuły 1 i innych prestiżowych wyścigów (takich jak 24h Daytona i 24h Le Manns lub 1000 km Nürburgring) w latach 1950-1960.
Tego dnia hamulce jego samochodu zawiodły przy prędkości 280 km/h i Herrmann skierował swój samochód w kierunku worków słomy (które w tym czasie służyły jako bufory bezpieczeństwa). Samochodem zarzuciło i obróciło w powietrzu, a sam Herrmann wypadł z pojazdu. Cała sytuacja zakończyła się tylko na lekkim strachu, a kierowca otrzymał przydomek "szczęściarz Hans". W lutym tego roku świętował swoje 91. urodziny.

#5. Eksperyment na lekcji chemii w Highgate School, Londyn, 1978 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Przedstawiciele rosyjskiej awangardy twórczej lat 90. pokroili ciasto w kształcie zwłok Lenina na imprezie "Lenin w tobie i we mnie". Moskwa, 1998 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Ostatnia fotografia cesarza Franciszka Józefa I w 1915 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. 5,5-metrowy faraon z klocków Lego nad Tamizą, Londyn, 2009 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Ponad pięciometrowa rzeźba faraona wykonana z ponad 200 tysięcy pojedynczych klocków Lego przepłynęła 1395 mil morskich z Czech aż do Legoland Windsor w Anglii. Do dziś można ją podziwiać w samym centrum tematycznego miniparku Królestwo Faraonów.

#9. Trzej chłopcy biegną za ukraińskim transporterem opancerzonym ONZ, mijając spalony tramwaj na placu Skenderija w oblężonym Sarajewie, 10 sierpnia 1993 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Skruszeni ekshunwejbini z pochylonymi głowami stoją przed pomnikiem nauczycielki, którą zabili podczas "rewolucji kulturalnej". W środku stoi liderka Czerwonej Gwardii, Song Binbin. Chiny, 2014 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W swojej pierwszej "dazibao", poruszającej "gazetce wielkich hieroglifów", liderka Czerwonej Gwardii (komunistyczna organizacja młodzieżowa) Song Binbin wezwała, by bezlitośnie atakować nauczycieli, którzy, jak twierdziła, nie akceptują rewolucyjnych pomysłów Mao i marzeń o burżuazyjnej zemście. W ramach tej inicjatywy, w dniu 5 sierpnia 1966 r., oddział studentów Szkoły Wyższej dla Dziewcząt Uniwersytetu Pekińskiego zaatakował wicedyrektorkę szkoły, Bian Zhongyun. Kobieta, znany w Chinach pedagog, była poniżana przez kilka godzin, a następnie pobita na śmierć. Song brała czynny udział w pobiciu nauczycielki - biła ją drewnianym kijem.

Morderstwo nauczycielki natychmiast wywołało falę nieokiełznanych krwawych ataków na nauczycieli szkół, uniwersytetów i na innych "zgniłych intelektualistów" - szaleństwo ogarnęło całe Chiny na monstrualną skalę.

18 sierpnia sam Mao spotkał się z fanatyczną gwardzistką w Pekinie - na placu Tiananmen, gdzie przybyły setki tysięcy młodych ludzi. Przed rozentuzjazmowanym tłumem Song Binbin przywiązała czerwoną opaskę z napisem "hunwejbin" do zielonej kurtki Mao. Był to kolejny znak, że "Wielki Sternik" aprobuje działania młodych buntowników i popiera ich polowanie na rewizjonistów i zwolenników burżuazji.

W Chinach działo się wtedy wiele okropności, wiele historii wychodzi na jaw dopiero obecnie. Na przykład w styczniu inny skruszony ekshunwejbin (obecnie odnoszący sukcesy prawnik) publicznie przyznał się, że w lutym 1970 roku on, 16-letni fanatyk i ofiara prania mózgu, pokłócił się z matką. Wydawało mu się, że bez szacunku mówiła o towarzyszu Mao. "Czułem, że przede mną stoi nie moja matka, a nawet nie człowiek", mówił prawnik. "To był potwór, wróg klasowy". Syn napisał donos i jego matka została pojmana. Kilka razy wciągano ją do szalejącego tłumu hunwejbinów, bito, upokarzano, smarowano nieczystościami, zmuszano do klęczenia godzinami, a na koniec zastrzelono w lesie.

#11. Latający samochód Jessa Dixona. Silnik o mocy 40 KM, chłodzony powietrzem. Osiągał prędkość do 160 km/h. Mógł latać w górę, w dół, do przodu i do tyłu. 1940 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Keanu Reeves i jego mama Patricia podczas premiery filmu "Słodki listopad" w Bruin Theatre w Westwood, Kalifornia, Stany Zjednoczone, 12 lutego 2001 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Centrum handlowe Rana Plaza w Szabharze, Bangladesz, 24 kwietnia 2013 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W godzinach szczytu na terenie kompleksu Rana Plaza zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek, w którym mieściło się kilka fabryk, banków i sklepów. Zginęło 1127 osób, a 2500 zostało rannych.
Przyczyną katastrofy było wiele niezgodności z normami budowlanymi - nielegalnie dobudowane 3 piętra - i zbyt wielkie obciążenie budynku ciężkimi urządzeniami, jak maszyny tekstylne oraz olbrzymie generatory.

#14. Odnoszący sukcesy brytyjski muzyk i producent Jonathan King z 17-letnią modelką. Zdjęcie do kalendarza na 1970 rok. Kalendarz promował jego cover piosenki "Let It All Hang Out", wykonywanej pierwotnie przez zespół The Hombres.

Kliknij i zobacz więcej!

W 2001 r. 27 osób zgłosiło policji, że King wykorzystywał je seksualnie w latach 1969-1989. King został oskarżony o wykorzystywanie seksualne dzieci i skazany na siedem lat więzienia.

#15. Widok z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Twin Towers w Nowym Jorku, 11 września 2001 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Parada wojskowa Wehrmachtu i złożenie wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza przy Ratuszu Staromiejskim w Pradze, 26 marca 1939 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Nieudane wystrzelenie pierwszego amerykańskiego sztucznego satelity Vanguard TV3, Floryda, USA, 6 grudnia 1957 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Ofiara nieostrożnego odpalania fajerwerków. Kingsgrove, przedmieścia Sydney, 17 grudnia 1969 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Maradona, Pele i Platini, 23 maja 1988 r. Mecz Francja - Reszta Świata, pożegnalny mecz Michela Platiniego.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Tweet z 2 stycznia 2017 r. zilustrowany zdjęciem lidera .Nowoczesnej i jego partyjnej koleżanki lecących na Sylwestra do Portugalii, w czasie trwających w Sejmie protestów współorganizowanych przez .Nowoczesną.

Kliknij i zobacz więcej!

Żonaty jeszcze wówczas lider .Nowoczesnej Ryszard Petru i rozwiedziona już Joanna Schmidt wybrali się wspólnie na Sylwestra do Lizbony (wtedy krążyła plotka, że na Maderę, co okazało się nieprawdą). Wyjazd miał miejsce w czasie, gdy trwał protest posłów .Nowoczesnej w sali obrad Sejmu. Zaskoczył wszystkich, a w szczególności partyjnych kolegów i koleżanki pary. Zdjęcie, według słów posłanki Schmidt, pochodziło wprawdzie z innego dnia, niż podano, ale sekretny wyjazd na Sylwestra przestał być tajemnicą.
Radosław Poszwiński, który na Twitterze rozpowszechnił zdjęcie Ryszarda Petru i Joanny Szmidt, lecących samolotem do Portugalii, został pracownikiem TVP.

<<< W poprzednim odcinku

363
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 5 najbardziej kontrowersyjnych okładek znanych magazynów i historie, jakie za nimi stoją
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Stany Zjednoczone lat 50. na zdjęciach świetnie ukazujących ducha tej epoki
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu 20 najszczęśliwszych zdjęć na świecie. Poczujesz satysfakcję, gdy je zobaczysz
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Upiorne zdjęcia Czarnobyla sfotografowanego w podczerwieni
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Fotografie w stylu: Co tu się odwaliło? XLIV - Ujeżdżanie bomby
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą