Szukaj Pokaż menu

Dziewczyny z pięknymi nogami

41 621  
434   13  
Jest się za kim odwrócić na ulicy.

Jak zmienił się półtoraroczny John, gdy pozostawiono go na 9 dni w obcym środowisku

242 286  
435   128  
Psycholog Irina Semirina pisze: Nieraz spotykam się z opinią, że małe dzieci są kompletnie głupie i niewiele rozumieją oraz że psychologowie wymyślają różnego rodzaju bzdury na temat traum z dzieciństwa i ich wpływu na późniejsze życie.

7 zupełnie niesensacyjnych ciekawostek o Trójkącie Bermudzkim

139 598  
276   44  
O Trójkącie Bermudzkim powstało całe mnóstwo opowieści dziwnej treści. Zniknięcia, których nie było, świadkowie, którzy rozpłynęli się w powietrzu i inne bzdety rozpalające wyobraźnię miłośników sensacyjnych teorii.

#1.

Trójkąt Bermudzki, mityczne miejsce zniknięć ponadprzeciętnej liczby statków i samolotów, osadzono pomiędzy Bermudami, Florydą i Puerto Rico. Jak dokładnie przebiegają jego granice, tu również nie ustalono wspólnej wersji - według niektórych fantastów sięgać ma nawet wybrzeży Irlandii. Dlaczego miejsce można uznać za mityczne? A dlatego, że według statystyki w rejonie rzekomego Trójkąta nie dochodzi bynajmniej do większej liczby wypadków niż w którejkolwiek innej części Atlantyku.

#2.



Spragnieni sensacji ludzie zaczęli przypisywać rejonowi magiczne właściwości, sięgając daleko w przeszłość - aż do Kolumba, który rzekomo miał widzieć w Trójkącie Bermudzkim magiczne światełka. Cóż, Kolumb widział zawsze to, co mu się opłacało widzieć. Widzieli też dziennikarze, którzy rozpowiadali historię o zaginięciu w 1840 roku załogi żaglowca Rosalie. Sensacja rozeszła się po całym świecie… i nikt nie przejął się faktem, że nie Rosalie, a Rossini. I że załoga nie została porwana przez UFO w Trójkącie Bermudzkim, tylko przy pomocy szalup zameldowała się na Bahamach.

#3.



Podobnie fakty przeczą bodaj najbardziej znanej legendzie związanej z Trójkątem Bermudzkim - historii lotu 19. Owszem, zaginęło 5 samolotów (i szósty, wysłany na poszukiwanie pozostałych), nie odnaleziono 27 ludzi, ale znów winy trudno dopatrywać się w zjawiskach nadprzyrodzonych. Wedle ustaleń śledczych, zawinił brak doświadczenia dowódcy (nowego w tym rejonie, znanego skądinąd z częstego błądzenia), który wyprowadził samoloty z kończącym się paliwem nad otwartą wodę zamiast do bazy.

#4.



No dobrze, 5 samolotów zostało wyprowadzonych w pole, a co z szóstym, ratunkowym? Bezpośrednia przyczyna wypadku nie jest znana, ale faktem jest, że i on nie zniknął bez śladu. Marynarze z przepływającego w pobliżu tankowca zaobserwowali wybuch w miejscu, gdzie powinien znajdować się samolot. Załoga potwierdziła też, że chwilę potem widoczny wcześniej samolot zniknął z radarów. Czy wybuch spowodowało uderzenie pioruna czy awaria silnika - nie wiadomo. Wiadomo jednak, że i w tej sprawie palców nie maczały „zielone ludziki”.

#5.



Ostatnie doniesienia o rzekomej aktywności Trójkąta Bermudzkiego pochodzą z początku lat 70. XX wieku. Późniejszych nie ma. Co więc się zmieniło? Technologia. Pojawiły się nowsze, lepsze i bardziej zaawansowane przyrządy do nawigacji, dzięki czemu coraz trudniej jest zgubić „drogę do domu”. Piloci i kapitanowie są też znacznie lepiej szkoleni i coraz rzadziej popełniają tragiczne w skutkach błędy.

#6.



Zagadkowe zatonięcia statków w rejonie Trójkąta Bermudzkiego naukowcy z dużym prawdopodobieństwem tłumaczą podwodnymi złożami metanu. Kiedy gaz uwalnia się, bańka metanu przemieszcza się szybko do góry, nabierając ogromnych rozmiarów. Znacznie mniejsza gęstość mieszanki wody i metanu sprawia, że statek, który jeszcze chwilę temu utrzymywał się na powierzchni, znika pod wodą szybciej niż kapitan zdąży wypowiedzieć „o k***a!”. Ten sam mechanizm działa w przypadku samolotów - nagłe pojawienie się dużej ilości metanu zakłóca pracę silników.

#7.



Choć nauka zdołała już udowodnić, nie tylko posiłkując się statystyką, że cały Trójkąt Bermudzki to bzdury wyssane z palca, wciąż nie brakuje opowieści tych, którzy „widzieli i uwierzyli”, a teraz chętnie sprzedają swoje historie prasie. Cóż, kluczowe w tym przypadku jest słowo „sprzedają” - legenda Trójkąta Bermudzkiego to dzisiaj dobry biznes. Historia, na której - mimo zdecydowanego przedawnienia - wciąż można zupełnie nieźle zarobić. Tak jak chociażby na klątwie Tutanchamona.

Źródła: 1, 2, 3
276
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak zmienił się półtoraroczny John, gdy pozostawiono go na 9 dni w obcym środowisku
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 11 nietypowych ciekawostek o Chinach, których nie znajdziecie w żadnym innym artykule
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą